search sponsored by

Find more about Weather in Hartsville, SC
              Click for weather forecast

weather sponsored by
  • News
  • Local News
  • Francis Marion University presents 2021-22 academic awards

Francis Marion University presents 2021-22 academic awards

on Tuesday, 10 May 2022. Posted in Local News

Francis Marion University held its annual academic wards program on April 11 in Chapman Auditorium. Six university-wide awards were presented recognizing overall academic performance across all disciplines.

           Francis Marion University’s Academic Awards program, which took place in Chapman Auditorium on April 11, is an annual recognition of the university’s top students. Six university-wide awards were presented recognizing overall academic performance across all disciplines.

       Taylor Boatwright received the President’s Undergraduate Research Award, which was presented by FMU President Dr. Fred Carter.

    The Marlboro Pee Dee Electric Cooperative Scholars Award was presented to Payton Russo. Four students received the Duane P. Myers Honors Award: Elizabeth Henry, Dalisay Aldrete, Andrew Howle, and Ashley Prescott.

        Jacob Ballington was presented the Honors Student Advisory Council Award, and the Phi Kappa Phi Award was presented to Dalisay Aldrete.

        Eleven students earned Scholastic Achievement Awards, presented by FMU Provost Dr. Peter King: Dalisay Aldrete, Taylor Boatwright, Rylee Bodny, Jessica Butler, Elizabeth Henry, Alex Hweitt, Andrew Howle, Sophia Mitropoulos, Greson McIntyre, Ashley Prescott, and Sierra Sconzo.

      The winners of FMU’s academic department awards are categorized below:

   College of Liberal Arts

Department of Biology

Outstanding Senior Biology Award – Ke’Ziyah Williamson;

Excellence in Biology Research Award – Connor Purvis;

Promising Sophomore Biology Award – Clayton Tiller;

Department of Chemistry

General Chemistry Award – Kaitlyn Robinson & Thinh Tran; Organic Chemistry

Award – Jessica Butler; Analytical Chemistry

Award – Daivon Pressley;

Outstanding Chemistry Major – Rylee Bodny; W.H. Breazeale

Chemistry Major Award – Rylee Bodny;

Department of English and Modern Languages

English Award – Avniel Duncan & Ja/Leese Castro; McCrimmon

Writing Award – Tabitha Modrell;

Playwriting-Screenwriting Award – Ethan Wasche; Katharine S. Boling Memorial

Award in Fiction – Daelin Tripp; Richard B. Larsen Memorial

Award – Stephen Josey; Robert R. Parham Poetry

Award – August Stelzer; Donna H. Goodman Community Service

Award – Chastity Johnson;

Modern Language Award – Lux Reynolds; Peggy Love McLaughlin

Art Award – Ada Smolen-Morton;

Department of Fine Arts

Music Industry Award – Taiya Aldridge;

Department of History

History Award – Elizabeth Henry;

Department of Mass Communication

Mass Communication Award – Lesley Willard;

Department of Mathematics

Mathematics Award – Taylor Boatwright, Dalton Buffkin, and Sarah Harkins;

Department of Physics and Engineering

Engineering Technology Award – Miguel Arellano-Guevara;

Health Physics Award – Anilu Diaz; Computational

Physics Award – Garrett Terry;

Industrial Engineering Award – Justin Addison;

Department of Political Science

Neal D. Thigpen Award in South Carolina Politics and Government – Kennedi Thomas;

Department of Psychology

Douglas A. Mandra

Memorial Award in Applied Psychology – Alyssa Beall and Hallsy Kellar

; L.A. Hoff Psychology Research Award – Ethan Wasche;

Mike Jordan Psychology Award – Andrew Howle;

Linda M. Summer Social Work Award – Hannah Braddock;

Sociology Award – Aaliyah Covington;

School of Education;

Thomas W. Sills Memorial Award – Amber Solis;

James E. Potterfield Award – Dalisay Aldrete;

Art Education Award – Emily Thompson Viering;

Secondary Education Award – Taylor Boatwright;

School of Business

Accounting Award – Julianna Barfield;

Computer Science Award – Roland Vu;

Economics Award – Michael Rials;

Management Award – Sophia Mitropoulos;

Management Information Systems Award – Ryan Taylor;

Marketing Award – Alvaro Zamora-Sanchez;

Finance Award – Jacob Ballington;

School of Health Sciences

Healthcare Administration Award – Jacob Tootle;

Undergraduate Nursing Award – Nicolette Falvey;

Graduate Nursing Award – Julia Sauls;

Speech-Language Pathology Award – Velma Mewborn-Bender.

Leave a comment

You are commenting as guest.